Kuljetus

Yhdessä tien päällä

Scanian seitsemän yhdistelmän karavaani starttasi maaliskuun viimeisenä viikonvaihteena Vantaalta ja päätti yhteisen matkansa vasta toukokuun 21. päivä Seinäjoelle. Koeajopäiviä oli kaikkiaan 30 ja paikkakuntia vain yksi vähemmän, kun Suomi kierrettiin Ahvenanmaata myöden. Myös eri käyttövoimat olivat kattavasti edustettuna, kun neljän dieselin rinnalla kulki R460 CBG- ja LBG-biokaasuyhdistelmät sekä 45R täyssähköinen rahtiyhdistelmä.

Scania Vaasan keskus
Sähköveturi liikenteessä, mutta muu kiertuekalusto nätisti parkissa Scania Vaasan keskuksessa, joka sijaitsee täpärästi naapurikunta Mustasaaren puolella.

Metsätrans aisti kiertuetunnelmaa Vaasan Scania-keskuksella, joka itseasiassa on vuodesta 2022 toiminut uusissa tiloissa Mustasaaren kunnan puolella. Varsinaista ruuhkaa autojen rattiin ei syntynyt, mikä palautti mieleen vaasalaisuutta jo vuosikymmenten ajan esiin tuoneen Klamydian kappaleen 90-luvun alkupuolelta. ”Kun Vaasa jotain järjestää, niin tulee varmasti pettymään. Ei sinne ketään tuu, himassa ne vain istuu. Vaasalaiset on homeperseitä.”

Scania 460R Super
Scania 460R Super on Green Truck-palkinnon voittaja vuosimallia 2024, ja kiertueauton väri sitä mukaa.

Scanian markkinointipäällikkö Olli Heikkisen mukaan kokonaisuudessaan kiertueella oli kuitenkin käynyt hyvin koeajajia.

Mainos, juttu jatkuu alla Mainos päättyy

– Perinteisesti puuautot ovat aina olleet niitä suosituimpia koeajettavia, ja tällä kertaa kiertue antoi hyvän mahdollisuuden vertailla 560- ja 660-hevosvoimaisten koneiden ominaisuuksia. Moni vannoo edelleen V8:n nimeen, mutta kokeiltuaan moni on yllättänyt Superin suorituskyvystä, Heikkinen totesi.

Tämän vuoden kiertueella kiinnostusta herätti myös Scania 45R-rahtiyhdistelmä, jota pääsi testaamaan 56 tonnin kokonaismassalla. Scanian 13 litraisella kaasumoottorilla tehokkain versio on toistaiseksi 460 hevosvoimainen.

Scania R560 Super ja R660 V8
560- vai 660 heppaa puunajoon? R560 Super ja R660 V8 tarjosivat mahdollisuuden vertailla näitä kahta optiota.