Metsäteollisuus

Metsä Boardin tulos valui miinusmerkkiseksi

Metsä Boardin liikevaihto loka-joulukuussa oli 446 miljoonaa euroa ja vertailukelpoinen liiketulos -3,6 miljoonaa euroa. Koko vuoden 2024 osalta liikevaihto oli 1938,6 miljoonaa euroa (2023: 1941,9) ja vertailukelpoinen liiketulos 69 miljoonaa euroa, eli 3,6 prosenttia liikevaihdosta. Tulos heikkeni selvästi edellisvuodesta, jolloin se oli 122,2 miljoonaa euroa eli 6,3 prosenttia liikevaihdosta.

Mika Joukio
Metsä Boardin toimitusjohtaja Mika Joukio.

Metsä Boardin toimitusjohtaja Mika Joukio:

Loka–joulukuussa kartonkien kysyntä jäi odotettua vaisummaksi ja toimitusmäärämme laskivat edellisestä vuosineljänneksestä. Sopeutimme tuotantoa alhaista kysyntää vastaavaksi usealla tehtaallamme. Kannattavuuttamme rasitti myös noin kuukauden kestänyt Metsä Fibren Kemin biotuotetehtaan korjausseisokki. Liikevaihtomme loka–joulukuussa oli 446 miljoonaa euroa ja vertailukelpoinen liiketulos -3,6 miljoonaa euroa.

Mainos, juttu jatkuu alla Mainos päättyy

Vuosi 2024 käynnistyi hyvin, kun kartonkien kysyntä piristyi selvästi edellisvuoden ennätysmatalalta tasolta. Aktiviteetti kuitenkin hiipui loppuvuotta kohden, ja kartonkitoimituksemme, noin 1,5 miljoonaa tonnia, jäivät alle kapasiteettitason. Kysyntää rajoittaa edelleen varovainen ostokäyttäytyminen ja kulutuksen suuntautuminen tuotteita enemmän palveluihin. Lisäksi markkinatasapainoa on horjuttanut kartonkikapasiteetin voimakas kasvu Aasiassa, ja sieltä erityisesti Turkkiin, Lähi-itään sekä Etelä-Amerikkaan suuntautuvan kartonkiviennin lisääntyminen.

Vuonna 2024 sijoitetun pääoman tuotto jäi 3,2 prosenttiin, kun tavoitteenamme on vähintään 12 prosenttia. Vaisun markkinatilanteen lisäksi kannattavuuttamme rasitti korkea kustannustaso, johon meidän on varauduttava jatkossakin. Lisäksi vuotta leimasivat useat meistä riippumattomat, odottamattomat tapahtumat. Suomen poliittiset lakot ja Metsä Fibren Kemin biotuotetehtaan kaasuräjähdys keväällä sekä korjausseisokki loppuvuodesta aiheuttivat meille tuotannonmenetyksiä ja vaikuttivat negatiivisesti kannattavuuteemme. Kiitos organisaatiomme ammattitaidon ja resilienssin, saimme ylläpidettyä tuotantoa erityisjärjestelyin ja siten minimoitua haittoja asiakkaillemme.

Husumissa ja Kemissä valmistui reilu vuosi sitten kaksi merkittävää, vuosittaista kartonkikapasiteettiamme kasvattavaa investointia. Vuonna 2024 teimme myös päätöksen olla investoimatta uuteen taivekartonkitehtaaseen Kaskisissa. Syynä oli korkea kustannustaso, joka selvästi ylitti alkuperäisen arviomme, eikä investointi näin ollen täyttänyt taloudellisia tavoitteitamme.

Kannattavuutemme on epätyydyttävällä tasolla, ja tähänastiset toimenpiteet sen parantamiseksi eivät ole olleet riittäviä. Tammikuussa ilmoitimme suunnittelevamme Takon tehtaan sulkemista ja Kyron tehtaan toiminnan tehostamista. Vaikean markkinatilanteen ja nopeasti kohonneen kustannustason vuoksi molempien tehtaiden toiminta on viime vuosina ollut tappiollista. Takon mahdollisella sulkemisella ei olisi vaikutusta asiakastoimituksiin, sillä kartonkituotantomme kokonaiskapasiteetti riittäisi vastaamaan nykyiseen kysyntään.

Olemme käynnistäneet muutosneuvottelut molemmilla tehtailla, ja mahdolliset päätökset henkilöstövähennyksistä ja Takon tehtaan sulkemisesta tehdään vasta muutosneuvotteluiden päättymisen jälkeen. Luonnollisesti nyt suunnitellut toimenpiteet olisivat toteutuessaan hyvin raskaita. Meidän on kuitenkin pohdittava vaihtoehtoja kilpailukykymme ja kannattavuutemme parantamiseksi.

Mainos, juttu jatkuu alla Mainos päättyy

Jatkamme johdonmukaisesti vastuullisuustyötämme. Tavoitteenamme on fossiiliton tuotanto ja tuotteet vuoden 2030 loppuun mennessä, mikä myös auttaa arvoketjuamme saavuttamaan omia kestävyystavoitteitaan. Meillä on todennettua näyttöä kartonkiemme alhaisesta hiilijalanjäljestä, joka on yhä tärkeämmäksi nouseva teema asiakkaillemme.

Taloudellinen asemamme on hyvä, vaikka olemme viime vuosina investoineet merkittävästi. Jatkamme suunnitellusti liiketoimintamme kehittämistä. Kevyiden ja laadukkaiden ensikuitukartonkien sekä monipuolisten palvelujen ansiosta olemme hyvissä asemissa vastaamaan yhä lisääntyvään sääntelyyn ja kilpailuun.