Metsäkoneurakointi

Metsäkoneiden rekisteröinnit laskivat 2025

Uusia metsäkoneita rekisteröitiin vuoden 2025 aikana 550 kappaletta. Kokonaismarkkina laski 12 prosenttia edellisvuodesta. Pudotusta tuli etenkin harvestereiden ensirekisteröinneissä, joita tehtiin 274, lähes 19 prosenttia vähemmän kuin 2024 ja 2023. Harvestereiden ja kuormatraktoreiden osuus rekisteröinneissä jakautuikin lähes tasan.

Ponsse Wisent
Ponsse esitteli uudistuneet kuormatraktorit edellisessä Finnmetkossa ja niiden toimitukset pääsivätkin vauhtiin alkukesästä 2025. Elkin kohdalla rekisteröinnit lähtivätkin kasvuun viime vuoden aikana.

Tuttuun tapaan Ponsse oli markkinajohtaja, mutta sen etumatka kaventui etenkin harvestereiden rekisteröinneissä. Vielä pari vuotta reilusti enemmän kuin joka toinen Suomeen rekisteröity metsäkone oli rullannut ulos Vieremään tehtaalta. Nyt markkinaosuus oli 43,3 prosenttia, mikä toki on komea luku sekin.

Haluatko lukea koko artikkelin? Kokeile Metsätrans-digilehden tilausta maksutta 30 päivää!

Kokeile 30 päivää maksutta

tai

Kirjaudu sisään

Metsätrans Digi -tilauksella luet ilman rajoituksia tämän ja muut metsäalan painavimmat artikkelit. Hinta kokeilujakson jälkeen 3,90 €/kk.