Kuljetus

Neste Truck -asema avautumassa Tervolan Peuraan joulukuussa

Neste suunnittelee avaavansa raskasta kalustoa palvelevan Truck-aseman Tervolan Peuraan joulukuun 2026 alussa. Nelostien varrella sijaitsevan Neste Tervola Mäkipeura -liikenneaseman polttoainemyynnin on tarkoitus käynnistyä jo marraskuun alussa.

Valkoinen henkilöauto Neste-aseman polttoainemittareiden edustalla sinivihreän katoksen alla.
Nesteen polttoainemyynnin on tarkoitus käynnistyä Tervolan Peurassa marraskuun alussa ja raskasta liikennettä palvelevan Truck-aseman joulukuun alussa. Kuvituskuva.

Liikenneaseman kauppiaana toimii Olli-Pekka Mäkipeura. Kyseessä on ennestään tuttu pysähtymispaikka, joka liittyy Nesteen asemaverkostoon.

– Neste-liikenneasema sijaitsee Kemin ja Rovaniemen puolivälissä paikassa, jossa asiakkaiden on helppo ja mukava pysähtyä. Keskitymme asiakkaiden toivomiin kauppapalveluihin sekä laadukkaisiin ja nopeisiin ruokavaihtoehtoihin – aina maittavasta lounaasta ja á la carte -listasta jaksamista tukeviin välipaloihin, Mäkipeura kertoo.

Mainos, juttu jatkuu alla Mainos päättyy

Liikenneaseman palveluihin kuuluvat Tervolan apteekin palvelupiste, K-ruokakauppa, Hesburger ja Kotipizza sekä autoilutarvikkeiden valikoima. Raskaiden ajoneuvojen kuljettajille on lepoa varten tarkoitetut taukotilat.

Tilaa metsäalan painavin uutiskirje!

* Pakollinen

Lähetä juttuvinkki