Muutos tuntuu olevan jatkuvaa
Imatralainen Tii-Sik Oy on ajanut vuosien saatossa puuta Stora Ensolle, Metsäliitolle ja Koskitukille. Muutaman viime vuoden ajan toimeksiantajana on ollut Metsä Group. - Tällä hetkellä ajossa on neljä puuautoa, joita kuljettaa seitsemän ammattilaisen motivoitunut porukka. Parhaimmillaan meillä oli vuoden 2010 tienoilla reilut 20 vierasta työssä. Tuolloin kokeilimme nelisen vuotta hakebisnestäkin, mutta se loppui halpaan ulkomaiseen hakkeeseen ja kivihiileen, Rauno Sikiö kertoo.

Yhdessä voimakkaammin
Antti Tiippanan ja Rauno Sikiön perustama Tii-Sik Oy aloitti toiminnan 1997. Tätä ennen kummallakin miehellä oli oma kuljetusyritys. Yhteisellä osakeyhtiöllä haettiin parempaa asemaa sopimusmarkkinoilla.
Haluatko lukea koko artikkelin? Kokeile Metsätrans-digilehden tilausta maksutta 30 päivää!
Kokeile 30 päivää maksuttatai
Kirjaudu sisäänMetsätrans Digi -tilauksella luet ilman rajoituksia tämän ja muut metsäalan painavimmat artikkelit. Hinta kokeilujakson jälkeen 3,90 €/kk.