Puutavara-autoilu

Ron Back Logsetilta Alucarin toimitusjohtajaksi

Ron Back on nimitetty Alucar Oy:n uudeksi toimitusjohtajaksi. Hän aloittaa tehtävässään 1.6.2026. Back tuo mukanaan vankkaa kansainvälistä kokemusta raskaan kaluston ja metsäkonealan yritysjohdosta.

Ron Back

Ron Back siirtyy Alucarille Logset Oy:n toimitusjohtajan paikalla, tehtävästä jossa hän on toiminut vuoden 2023 alusta alkaen. Tätä ennen hän oli Logsetin talous- ja hallintojohtaja neljän vuoden ajan, ja sitä aiemmin mm. VAMP by Schneider Electricin toimitusjohtajana.

- On innostavaa ja energisoivaa siirtyä Alucarin johtoon. Odotan pääseväni tapaamaan asiakkaita, kumppaneita ja kollegoita läpi organisaation. Olen varma, että omistautumisen, yhteistyön ja tulevaisuuteen katsovan asenteen avulla voimme yhdessä saavuttaa Alucarin pitkän aikavälin tavoitteet, sanoo Back Alucarin verkkosivuilla julkaistussa tiedotteessa.

Mainos, juttu jatkuu alla Mainos päättyy

Siirtymäkauden ajaksi Alucarin väliaikaiseksi toimitusjohtajaksi on nimitetty yrityksessä pitkään työskennellyt hankintapäällikkö Patrick Lindh. Hän vastaa yhtiön hallinnollisista asioista siihen saakka, kunnes Back aloittaa tehtävässään.

Vuodesta 2006 alkaen Alucar Oy:n toimitusjohtajana työskennellyt Anssi Alasaari nimitettiin viime joulukuussa NTM:n Perävaunu-divisioonan johtajaksi, ja hän aloitti tehtävässä tänään, 23.3.2026.