Ponsselta uusi harvesteripää eukalyptusplantaaseille
Metsäkoneyhtiö Ponsse kasvattaa harvesteripäiden valikoimaansa. Uusi PONSSE DH7-harvesteripää on suunniteltu eukalyptusplantaasien vaativaan puunkorjuuseen, missä sen vahvat kuorintaominaisuudet mahdollistavat korkean tuottavuuden.

- DH7 tarjoaa eukalyptusplantaasien puunkorjuuseen aiempaa tehokkaamman ja kestävämmän työkalun. Olemme kehittäneet sitä myös käyttökustannusten näkökulmasta: helppo huollettavuus, rakenteiden parempi kestävyys ja polttoainetalouden paraneminen vaikuttavat suoraan puunkorjuun tuottavuuteen, sanoo Ponssen harvesteripäistä vastaava tuotepäällikkö Markku Savolainen.
DH7-harvesteripäätä voi hyödyntää niin Ponssen harvestereissa (Cobra, Ergo, Bear) kuin tela-alustaisen koneen harvesteripäänä.
Asiakaslähtöistä kehitystyötä plantaasien puunkorjuuseen
Uuden harvesteripään syöttönopeus on parhaimmillaan kuusi metriä sekunnissa. DH7:n vakiovarusteena tulevat Opti 5G -tietojärjestelmä sekä OptiFeedControl-ohjauslogiikka, joka yksinkertaistaa harvesteripään ohjausta ja eukalyptusrungon kuorintaa.
Mainos, juttu jatkuu alla
Mainos päättyy
DH7:n lisävarusteena on saatavilla HH360-rotaattori, joka mahdollistaa harvesteripään rajoittamattoman pyörinnän ja siten lisää puunkorjuun sujuvuutta. Rotaattori myös pidentää liitosletkujen käyttöikää entisestään.
- Uusi DH7 vahvistaa Ponssen asemaa eukalyptusplantaasien puunkorjuuratkaisujen kehittäjänä. Meille on tärkeää olla lähellä asiakkaitamme alueilla, joissa plantaasit ovat keskeinen osa metsätaloutta. Kehitämme tuotteita, joilla on selkeä ja käytännönläheinen hyöty puunkorjuun arjessa, sanoo Ponssen myynti-, huolto- ja markkinointijohtaja Marko Mattila.
Myös aiempi Ponssen kuoriva harvesteripäämalli (H7HD Euca) säilyy tuotevalikoimassa eli asiakkaat voivat valita toimintaansa parhaiten sopivan tuotteen. Molemmat harvesteripäät ovat mittaustarkkuudeltaan luotettavia valintoja puunkorjuun ammattilaisille.