Metsäteollisuus

Stora Enso lopettaa aaltopahvipakkausten tuotannon Kristiinankaupungissa – tuotanto siirtyy Lahteen

Stora Enso keskittää aaltopahvin valmistuksen Suomessa Lahden tehtaalleen. Muutosneuvottelujen jälkeen tehty päätös merkitsee Kristiinankaupungin pakkaustuotannon päättymistä ja noin 50 henkilön työtehtävien loppumista.

Ilmakuva Stora Enson Kristiinankaupungin aaltopahvipakkaustehtaasta joen ja peltojen ympäröimänä.
Stora Enson Kristiinankaupungin aaltopahvipakkausten tuotanto siirretään Lahteen vuoden 2027 syyskuun loppuun mennessä. Tuotannon päättyessä noin 50 henkilön työtehtävät loppuvat.

Stora Enso Packaging Oy on saanut päätökseen tuotannon keskittämistä koskevat muutosneuvottelut. Yhtiön mukaan päätöksen tavoitteena on parantaa toiminnan tehokkuutta ja vahvistaa kilpailukykyä pitkällä aikavälillä.

Aaltopahvipakkausten tuotanto siirretään Kristiinankaupungista Lahteen. Siirron on tarkoitus käynnistyä marraskuussa 2026 ja valmistua vuoden 2027 kolmannen neljänneksen loppuun mennessä. Yhtiön mukaan asiakaspalvelun taso pyritään säilyttämään myös siirron aikana.

Myynti ja asiakaspalvelu säilyvät ennallaan

Tuotannon päättyessä Kristiinankaupungissa noin 50 henkilön työtehtävät loppuvat. Myynti- ja asiakaspalveluorganisaatioon ei kohdistu henkilöstövähennyksiä. Myös varastointi säilyy länsirannikon alueella.

Mainos, juttu jatkuu alla Mainos päättyy

Stora Enso kertoo tukevansa tuotannollisista ja taloudellisista syistä irtisanottavia työntekijöitä muun muassa työllistymistä edistävällä valmennuksella. Yhtiö tekee lisäksi yhteistyötä paikallisen työllisyysalueen kanssa uusien työpaikkojen löytämiseksi.

Tilaa metsäalan painavin uutiskirje!

* Pakollinen

Lähetä juttuvinkki