Koneurakoinnin suhdanteet: Puunkorjuu sukeltaa, maarakennus tähyää montusta ylös
Metsäkoneyrityksissä eletään poikkeuksellista syksyä: työvoimaa lomautetaan hakkuiden vähetessä. Puunkorjuu sukeltaa huonoon suhdanteeseen, mutta maarakennusala näyttää tähyävän suhdannekuopasta ylöspäin, kertoo Koneyrittäjien tuore markkinatilannekysely.
Koneyrittäjät teki jäsenyrityksilleen markkinatilannekyselyn syyskuun puolivälissä. Metsäkoneyrityksistä 38 prosenttia ilmoitti kyselyssä, että niillä oli tavanomaista hiljaisempi kysyntä jo kesällä.
- Teollisuuden kysynnän hiipumisen lisäksi yksi syy kesän urakointimäärien vaisuuteen on energiapuun korjuun hiljeneminen. Noin 40 prosenttia puunkorjuuyrityksestä kertoi energiapuun korjuun vähentyneen merkittävästi verrattuna vuoteen 2024, kertoo Koneyrittäjien varatoimitusjohtaja Simo Jaakkola.
Koneyrittäjien kyselyssä yhteensä kaksi kolmesta puunkorjuuyrityksestä ennakoi korjuutoiminnan vähenevän vuoden loppukuukausina.
Mainos, juttu jatkuu alla
Mainos päättyy
- Tämä syksyn puunkorjuun merkittävä väheneminen on alalla poikkeuksellista. Yleensä syksyllä on täysi tohina päällä. Tällaista, mitä nyt nähdään, ei ole juuri koskaan, Jaakkola sanoo.

Poikkeuksellisia lomautuksia
Puunkorjuun heikko markkinatilanne on johtanut alalla poikkeuksellisiin ja harvinaisiin syksylomautuksiin. Koneyrittäjien kyselyyn vastanneista yrittäjistä kolmasosa sanoo lomauttavansa työntekijöitä. Toinen kolmannes sanoo ehkä lomautuksille. Lomautukset ja lomautusten harkitsemiset ovat suunnilleen kolminkertaisia normaaliin syksyyn verrattuna.
- Irtisanomisissa tällaista nousua ei kyselyssä näy.
Mainos, juttu jatkuu alla
Mainos päättyy
Puunkorjuuyritysten sopeutumista markkinatilanteen nopeaan muuttumiseen on vaikeuttanut asiakkaiden huono ennakointi ja viestintä muutoksista. Yrittäjiltä kysyttiin, miten hyvin asiakastahot ovat ennakoineet kysynnän laskua ja puunkorjuun muutoksia ja miten hyvin asiakkaat ovat viestineet niistä yrittäjille.
- Tulokset vaihtelivat paljon asiakasorganisaatioittain, mutta keskimäärin ennakointi on ollut yrittäjien mielestä melko huonoa. Yhdellä merkittävällä asiakastaholla jopa 57 prosenttia yrittäjistä sanoi ennakoinnin olleen hyvin huonoa tai olematonta, Jaakkola kommentoi.
- Jos asiakas tiedottaa korjuurajoituksista myöhässä tai puutteellisesti, puunkorjuuyrityksen on vaikea sopeuttaa omaa toimintaansa ajoissa. Esimerkiksi lomautusilmoitusaika on normaalisti kaksi viikkoa.
Tulvaisuuden näkymät maarakennusalalla valoisammat?
Puunkorjuuyrityksille ei näytä olevan luvassa valoisampia aikoja edessäpäinkään. Sekä Luonnonvarakeskus että PTT ovat tuoreissa suhdannekatsauksissaan arvioineet, ettei ensi vuodelle ole näkyvissä juuri parannusta. Koneyrittäjien kyselyssä 45 prosenttia vastanneista metsäkoneyrityksistä arvioi tulevaisuuden näkymiä melko tai hyvin heikoksi. Viime vuoden kyselystä tilanne on heikentynyt reilusti, vuosi sitten heikoiksi näkymiä arvioi 25 prosenttia vastanneista puunkorjuuyrityksistä.
Mainos, juttu jatkuu alla
Mainos päättyy
Maarakennusalalla arviot tulevasta ovat kehittyneet toiseen suuntaan. Tämän syksyn kyselyssä yrityksensä tulevaisuuden näkymän arvioi heikoksi tai hyvin heikoksi 25 prosenttia maarakennusalan vastaajista. Vuosi siten näin arvioivien osuus oli 40 prosenttia.
Kun puunkorjuuvastaajista 63 prosenttia arvioi yrityksensä urakointipalveluiden kysynnän heikkenevän hieman tai merkittävästi loppuvuonna, maarakennusalalla tilanne näyttää hieman paremmalta: alan vastaajista 35 prosenttia arvioi kysynnän heikkenevän ja 15 prosenttia arvioi kysynnän lisääntyvän loppuvuoden aikana. Puunkorjuuvastaajista vain kahdeksan prosenttia arveli kysynnän lisääntyvän loppuvuonna.
Koneurakointialojen elinvoimaa kuluttavia asioita – Alojen top 4 haasteet:
1. Pitkät maksuajat
Pitkät maksuajat heikentävät etenkin pk-yritysten kannattavuutta. Erityisesti maarakennusalalla ylipitkät maksuajat ovat ongelma. Maksuehdot on saatava lainmukaiseksi ja maksuajaksi siten maksimissaan 30 päivää.
Mainos, juttu jatkuu alla
Mainos päättyy
2. Hakkuiden rajoittamispyrkimykset
Hakkuiden rajoittamista on esitetty usealta taholta ja eri syistä:
Suomen asettaman hiilineutraalisuustavoitteen saavuttamiseksi v. 2035 mennessä on esitetty hakkuiden rajoittamista. Siitä seuraisi hakkuuvuotoa ulkomaille ja hyvin suuret kustannukset yhteiskunnalle.
Ajankohtainen asia on voimistuneet pyrkimykset rajoittaa lintujen pesintäajan hakkuita. Taustalla on Viroa koskeva EU tuomioistuimen päätös. Koneyrittäjät näkevät, että ei ole järkevää kategorisesti kieltää kaikkia hakkuita pesintäaikana. Pesintärauha huomioidaan jo monella tavalla metsätaloudessa.
3. Puuenergian suuri kausivaihtelu
Mainos, juttu jatkuu alla
Mainos päättyy
Puupolttoaineen tuotannon kausivaihtelu kärjistyy. Sähkökattilat, hukkalämmön hyödyntäminen, muut vaihtoehtoiset energiantuotantomuodot ja ilmaston lämpeneminen muuttavat puun polton energiantuotannossa vain huippukauden (vuoden kylmin jakso) energiantuotantomuodoksi. Kärjistyvän kausivaihtelun haittoja on yhteistuumin vähennettävä, jotta energiapuun toimitusketjun elinvoimaisuus säilyy.
4. Kasvu- ja kuiviketurpeen tuotantoalueiden hidas luvitus
Turpeella on vahva rooli ja sille on kysyntää ruoan tuotannossa kasvien kasvualustamateriaalina ja eläintenpidossa kuivikemateriaalina. Uhkana on kuivike- ja kasvualustaturpeiden tuotantoalojen ehtyminen ja uusien tuotantoalueiden perustamisen vaikeus luvituksen toimimattomuuden takia. Luvituksen ongelmat on ratkaistava, kyse on ruoantuotannon varmuudesta ja ruokaturvasta.