Kuljetus

Nordic Truckcenter hakee kasvua IVECO-edustuksella

Nordic Truckcenter Oy laajentaa tarjontaansa IVECOn koko mallistolla. DAF-kuorma-autojen rinnalle tullut edustus avaa yritykselle uusia mahdollisuuksia erityisesti pakettiautojen ja kevyiden hyötyajoneuvojen markkinassa. Toimintaa kehitetään myynnin, huollon ja varaosapalveluiden kokonaisuutena.

Joonas Alaspää ja Sampsa Rouhiainen kättelevät sähköisen IVECO eDaily -lava-auton vieressä Nordic Truckcenterin edustalla.
IVECOn Country Sales Manager Joonas Alaspää ja Nordic Truckcenter Oy maajohtaja Sampsa Rouhiainen. IVECO-edustus laajentaa yrityksen tarjontaa myös kevyisiin hyötyajoneuvoihin.

Nordic Truckcenter Oy maajohtaja Sampsa Rouhiaisen mukaan IVECO täydentää yrityksen nykyistä tarjontaa. DAF-valikoiman painottuessa kuorma-autoihin IVECO tuo rinnalle myös kevyet hyötyajoneuvot ja mahdollisuuden palvella aiempaa laajempaa asiakaskuntaa.

– IVECOlla on erinomaiset tuotteet, ja meille hyvin sopiva tuoteportfolio. IVECO tuo Nordic Truckcenterille mahdollisuuden päästä vahvemmin mukaan myös pakettiautojen ja kevyen hyötykaluston markkinaan. Samalla raskas kalusto säilyy tärkeänä osana kokonaisuutta, Rouhiainen sanoo.

Mainos, juttu jatkuu alla Mainos päättyy

IVECO-toiminta on käynnistynyt myynnin, huollon ja varaosapalveluiden kokonaisuutena. Vantaan toimipisteen lisäksi toimintaa on tarkoitus rakentaa kumppaniverkoston kautta. Yritys on myös palkannut täysipäiväisen myyjän IVECO-mallistolle.

Huolto ja varaosapalvelut keskeisessä roolissa

Nordic Truckcenterin toimintamallissa jälkimarkkinapalveluilla on keskeinen merkitys. Vantaan monimerkkihuollossa huolletaan DAFin ja IVECOn lisäksi muutakin kalustoa.

– Vantaalla Nordic Truckcenterillä on monimerkkihuolto, jossa huolletaan DAFien lisäksi muutakin kalustoa. IVECO-edustuksen myötä osaamistamme laajennetaan edelleen. Henkilöstöä koulutetaan ja toimintaan tehdään jatkuvasti investointeja. Huollon lisäksi kokonaisuuteen kuuluvat varaosat ja muut jälkimarkkinapalvelut, Rouhiainen kertoo.

Tavoitteena on tarjota asiakkaalle laaja palvelukokonaisuus yhdestä paikasta. Kuljetusyritykselle tämä voi tarkoittaa useamman merkin ja eri kokoluokkien kaluston myynti-, huolto- ja varaosapalveluiden hoitamista saman kumppanin kanssa.

Valkoinen IVECO-kuorma-auto ohjaamo eteen kallistettuna Nordic Truckcenterin huoltohallissa. Taustalla on DAF-kuorma-auto.
Nordic Truckcenterin Vantaan monimerkkihuollossa huolletaan DAFin ja IVECOn lisäksi muutakin kalustoa. IVECO-edustuksen myötä huollon osaamista laajennetaan henkilöstön koulutuksilla.

Pitkäjänteinen investointi

Nordic Truckcenter näkee IVECO-edustuksen pitkäjänteisenä investointina. Yrityksessä arvioidaan, että merkillä on Suomessa kasvumahdollisuuksia ja että nykyinen hyötyajoneuvo-osaaminen antaa pohjan toiminnan kehittämiselle.

Mainos, juttu jatkuu alla Mainos päättyy

– IVECO ei siis ole tarkoitettu korvaamaan Nordic Truckcenterin DAF-liiketoimintaa, vaan täydentämään sitä. DAF säilyy vahvana osana yrityksen toimintaa, ja IVECO tuo rinnalle uusia tuotteita, asiakkaita ja liiketoimintamahdollisuuksia, Rouhiainen painottaa.

Hyötyajoneuvojen sähköistyminen tuo samalla uusia vaatimuksia huollon osaamiselle. IVECOn sähköinen kalusto laajentaa tarjontaa ja edellyttää valmistautumista asiakkaiden muuttuviin kalustotarpeisiin.

– Olemme valmiita sijoittamaan toimintamme kehittämiseen monellakin tasolla mittavasti sekä taloudellisesti että ajallisesti. Nordic Truckcenter on aina ollut hyvä pitkäjänteisessä strategisessa työssä ja asiantuntijuuden kehittämisessä, ja siihen luotamme tulevaisuudessakin, Rouhiainen sanoo.

Nordic Truckcenterin Suomen-toiminnan juuret ulottuvat vuoteen 2007, jolloin yritys toimi CT Finland -nimellä. Vuonna 2015 Royal A-ware osti CT Fleet Managementin, ja vuonna 2017 toiminta sai Nordic Truckcenter -nimen. Ensimmäinen Nordic Truckcenter avattiin Vantaalle 1. syyskuuta 2018.

Nordic Truckcenterin Vantaan toimipisteen julkisivu, jossa ovat DAFin ja IVECOn tunnukset sekä siniset huoltohallin ovet.
IVECO on tullut DAFin rinnalle Nordic Truckcenterin valikoimaan. Vantaan toimipisteen lisäksi IVECO-toimintaa on tarkoitus kehittää kumppaniverkoston kautta.

Tilaa metsäalan painavin uutiskirje!

* Pakollinen

Lähetä juttuvinkki