Metsäteollisuus

Stora Enso aloittaa muutosneuvottelut Ruotsissa

Stora Enso aloittaa muutosneuvottelut Skutskärin sellutehtaalla Ruotsissa. Neuvottelut koskevat suunnitelmaa, jonka mukaan havusellun (NBSK) tuotanto kuitulinjalla 3 (L3) lopetetaan. Samalla suunnitellaan organisaatiouudistusta, jonka tavoitteena on keskittyä revinnäis- eli fluff-sellun tuotantoon ja parantaa kilpailukykyä.

Skutskär

Havusellun kysyntä Euroopassa on vähentynyt vuodesta 2023 lähtien, ja hintataso on laskenut samalla kun puukustannukset ovat nousseet. Tällä hetkellä Skutskärin kuitulinjan 3 havusellun tuotanto ei ole kannattavaa, eikä kannattavuuden odoteta paranevan tulevaisuudessakaan.

- Olemme tutkineet useita vaihtoehtoja kuitulinja 3:n taloudellisen tilanteen parantamiseksi. Mikään näistä vaihtoehdoista ei kuitenkaan ole osoittautunut toteuttamiskelpoiseksi L3:n pitkän aikavälin kustannuskilpailukyvyn varmistamiseksi. Tavoitteenamme on keskittyä fluff-sellun tuotantoon Skutskärin sellutehtaan kahdella muulla tuotantolinjalla pitkän aikavälin kilpailukyvyn parantamiseksi, sanoo Stora Enson Skutskärin liiketoimintayksikön johtaja Timo Tidenberg.

Mainos, juttu jatkuu alla Mainos päättyy

Suunniteltu L3:n sulkeminen ja uudelleenjärjestelyt vaikuttaisivat Skutskärissä enintään 80 henkilöön. Suunnitelman mukaan tuotanto lopetettaisiin vuoden 2026 kolmannen neljänneksen aikana edellyttäen, että muutosneuvottelut saadaan päätökseen ja asiakastilaukset toimitettua. Fluff-sellun tuotanto jatkuu normaalisti, ja mahdollisuuksia sen laajentamiseksi selvitetään.

- Strategiamme mukaisesti muokkaamme liiketoimintaamme kasvun nopeuttamiseksi ja arvon luomiseksi toimittamalla vaativille asiakkaillemme erikoissellua, kuten fluffia, ja uusia biomateriaaleja jokapäiväiseen elämään, sanoo Johanna Hagelberg, Stora Enson Biomaterials-liiketoiminta-alueen johtaja.

Stora Enson Skutskärin sellutehdas:

  • Stora Enson liiketoiminta-alue: Biomaterials
  • Maa: Ruotsi
  • Työntekijöiden määrä: noin 370
  • Perustettu: 1895
  • Tuotteet: revinnäis- eli fluff-sellu ja paperisellu
  • Vuosikapasiteetti: 515 000 tonnia

Tilaa metsäalan painavin uutiskirje!

* Pakollinen

Lähetä juttuvinkki