Palfinger Epsilonin uudessa nosturiohjaamossa on 60 prosenttia enemmän lasipintaa
Palfinger Epsilonin uuden puutavaranosturin ohjaamon ikkunapinta-ala on kasvanut noin neljään neliömetriin ja sisätilat noin 30 prosenttia edelliseen malliin verrattuna. FinnMETKO 2026 -näyttelyssä esitellyn ohjaamon uudistuksissa on painotettu näkyvyyttä, ergonomiaa ja päivittäisen työskentelyn sujuvuutta.

Uuden Epsilon-ohjaamon ikkunapinta-ala on valmistajan mukaan 60 prosenttia aiempaa suurempi. Näkyvyyttä työskentelyalueelle täydentää suuri kattoikkuna, joka helpottaa nosturin liikkeiden seuraamista korkealla työskenneltäessä.
Sisätilojen kasvattamisen lisäksi ohjaamoon kulkua on kehitetty muuttamalla sisäänkäyntikorkeutta ja kulkuratkaisuja. Tavoitteena on helpottaa työpäivän aikana toistuvaa ohjaamoon nousemista ja sieltä poistumista.
Mainos, juttu jatkuu alla
Mainos päättyy
Suuremmista sisätiloista huolimatta nosturin kääntösäde on valmistajan mukaan ennallaan. Tämän mahdollistaa patentoidun ohjaamon nostojärjestelmän uusi sijainti. Nosturin maston ja jalustan välinen letkureititys on puolestaan integroitu mastoon.

Ohjaussauvat istuimessa, asetukset kolmelle kuljettajalle
Ohjaamon hallintalaitteissa on painotettu ergonomiaa ja käytettävyyttä. Suoraan istuimeen kiinnitetyt ohjaussauvat liikkuvat istuimen mukana, jolloin niiden sijainti suhteessa kuljettajaan säilyy samana.
Elektroniseen ohjausjärjestelmään yhdistetyn kosketusnäytön kautta kuljettaja voi seurata ja hallita ohjaamon ja nosturin keskeisiä toimintoja. Järjestelmään voi tallentaa henkilökohtaiset käyttäjäprofiilit enintään kolmelle kuljettajalle.
Mainos, juttu jatkuu alla
Mainos päättyy
Laitekokoonpanosta riippuen käytettävissä ovat myös Smart Scale -automaattipunnitus sekä Smart Control -puominkärkiohjaus.
Lämmitys vakiona, ilmastointi lisävarusteena
Ohjaamon vakiovarustukseen kuuluu sähkölämmitys, jolla ohjaamoa voidaan esilämmittää jo ajon aikana. Lämmitys auttaa myös pitämään ikkunat kirkkaina.
Lisävarusteena on saatavana sähköinen ilmastointi, jolla ohjaamon voi viilentää ennen työskentelyn aloittamista jo työmaalle ajettaessa. Muita lisävarusteita ovat monipuolisesti säädettävä ilmajousitettu kuljettajanistuin sekä työalueen valaisemiseen tarkoitettu LED-valaistuspaketti.